Odległość od Na Tarasach ~23km

Na drugim co do wysokości wzniesieniu w Górach Świętokrzyskich w miejscu dawnego kultu pogańskiego postawiono klasztor Benedyktynów.
Według Jana Długosza klasztor powstał w 1006 r. Miejsce to było ośrodkiem kultu związanego z przechowywaniem relikwii Krzyża Świętego, stąd nazwa „Święty Krzyż”.

ŚWIĘTY KRZYŻ

ZALEW CEDZYNA

Odległość od Na Tarasach ~4km

Zalew w Cedzynie to miejsce na wypoczynek aktywny i bierny dla całej rodziny. Oprócz wody i plaży są tam punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne, itd.) i atrakcje dla dzieci.

Odległość od Na tarasach ~50km

Zamek w Ujeździe jest jednym z najcenniejszych atrakcje W Górach Świętokrzyskich, wybudowany na polecenie Krzysztofa Ossolińskiego – wojewody sandomierskiego. Na bramie wjazdowej umieszczono krzyż i topór, które sprawiły, że powszechnie obiekt nazywany jest jako „Krzyżtopór”. Kilkakrotnie zajmowany i opuszczany zamek przez Szwedów uległ zniszczeniu i po wojnie nie wrócił już do dawnej świetności. Obiekt miał symbolizować kalendarz: cztery wieże miały wyobrażać kwartały, pokoi było tyle ile tygodni w roku, sal ile miesięcy, a okien ile dni w roku.

KRZYŻTOPÓR

JASKINIA „RAJ”

Odległość od Na Tarasach ~25km

Jaskinia „Raj” to jedna z najpiękniejszych Polskich jaskiń. W której możemy obejrzeć przepiękne W samej bogate i różnorodne formy naciekowe. Długość jaskini do zwiedzania to 150 metrów.

Odległość od Na Tarasach ~34km

Zamek zbudowany na przełomie XIII i XIV na planie nieregularnego wieloboku wykorzystującego walory obronne wzgórza wznoszącego się na wysokość 360 m n.p.m.

ZAMEK CHĘCINY

TOKARNIA

Odległość od Na Tarasach ~40km

Muzeum Wsi Kieleckiej, utworzone w 1976 roku, w którym znajduje się 25 obiektów architektury drewnianej woj. Świętokrzyskiego. Możemy tutaj znaleźć różne typy domów, magazyny, kościół, młyn oraz wiele innych atrakcji na terenie muzeum.

Odległość od Na Tarasach ~8km

Całoroczny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy, składający się z miniatur najbardziej znanych budowli świata, stacji narciarskiej oraz parku linowego.

PARK ROZRYWKI I MINIATUR „SABAT KRAJNO”

KIELCE

Odległość od Na Tarasach ~10km

Stolica województwa świętokrzyskiego, blisko 200-tysięczne miasto położone nad rzeką Silnicą. Miejsca, które warto zobaczyć: Pałac biskupów krakowskich, Bazylika katedralna, Rezerwat Kadzielnia, Rezerwat Karczówka, Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego, Rezerwat Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego, Pałacyk Zielińskiego, Ulica Sienkiewicza oraz Rynek.

Odległość od Na Tarasach ~23km

Znajduje się tu legendarny dąb – „Bartek”. Jego wiek szacowany jest na 650 lat.

ZAGNAŃSK

BAŁTÓW

Odległość od Na Tarasach ~70km

Bałtowski Park Jurajski, w którym można obejrzeć naturalnej wielkości rekonstrukcje dinozaurów. Jest to jedna z najważniejszych atrakcji dla dzieci w regionie świętokrzyskim. Na terenie parku znajduje się wyciąg narciarski oraz wiele innych atrakcji.

X